vinařství Sonberk

sonberk--30

 

Vinařská podoblast: mikulovská 

Roční produkce vína: 120 000 lahví 

Rok založení vinařství: 2003

Rozloha vinic: 45 ha 

Vesnice/město: Popice 

 

Letní vánek, bosé nohy, terasa s výhledem na Pálavu, na skleničce rýňák a jinak nic. Sonberk a jejich vína umí vytvořit naprostou pohodu. 


V čem tkví filozofie vašeho vinařství?

Dagmar Fialová: Víno všemi smysly. Myslím, že od základu je důležité to, že nechceme vyrábět běžná nebo průměrná vína. Vždycky jsme věděli, že musíme vyrábět vína, která budou srovnatelná s těmi nejlepšími ve světe. Naše snaha je opravdu už od vinohradu, přes sklep až po výrobu řady Velký Sonberk. Vyrobit to nejlepší čeho jsme schopní. Sonberk má úžasnou historii, má všechny parametry pro to, aby z něj ta velká vína byla. Vyrobit to nejlepší, co můžeme a pak to dokázat ve světě. To byl od začátku ten cíl. Proto máme krásnou architekturu, proto jsme uprostřed vinice, abychom vše podřídili kvalitě.

Co vidíte jako největší devízu vín z Moravy?

Dagmar Fialová: Ve srovnání se světem, kde se pěstuje réva, jsme položeni kolem 49. rovnoběžky, což znamená poměrně severně. To nám dává tu výhodu, že vína mají velmi dobrou kyselinu, šťavnatost a ovocnost. Když se s vínem dobře pracuje, je z dobrého vinohradu, tak můžeme dostat tóny minerality, kořenitosti,... Těch charakterů, které ve vínu můžeme najít, je hodně, ale myslím si, že ta severnost Moravy, to je výhoda. To je dobrý.

Archivovat nebo nearchivovat?

Dagmar Fialová: Pokud je víno dělané od začátku s úmyslem vinaře, že může zrát, tak archivovat. Pokud je víno dělané tak, že je na vypití, tak vypít. Když to zkonkretizujeme tak Sonberk Stříbrný nearchivovat, Velký archivovat.

 

Nejprodávanější

15 položek celkem